za-pytaniem

Dodano dnia 08/06/2012 | 2 komentarze

za-pytaniem

Piątek, VIII tydzień zwykły
Mk 12,35-37

Nauczając w świątyni, Jezus zapytał: Jak mogą twierdzić uczeni w Piśmie, że Mesjasz jest Synem Dawida? Wszak sam Dawid mówi w Duchu Świętym: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół Twoich pod stopy Twoje. Sam Dawid nazywa Go Panem, skądże więc jest [tylko] jego synem? A wielki tłum chętnie Go słuchał.

 „Kiedy widzisz, że zwycięża prawda, zawsze pytaj, jakie potężne kłamstwo za nią walczyło”. (F. Nietzsche)

Są takie pytania w ewangelii, na które zbyt łatwo znajdujemy odpowiedzi. I są takie, które chociaż pytaniami pozostają, to jednak otwierają przed nami coś, co do tej pory nas w ogóle nie interesowało. Bo jest taka siła w samym zapytywaniu, że staje się ono samo jakąś prowokacją odpowiedzi.

Tymczasem odpowiedzi skazują czasem na złudzenia. Że już wszystko ogarnęliśmy, że tajemnica rozwiązana, że poznanie się dokonało, że wiemy lepiej. Że znamy odpowiedzi na wszystko. Pozostaje, co najwyżej, spełnić kryteria, opowiedzieć się za lub przeciw. A jednak nie chodzi o naszą indywidualną prawdę. Gdyby tak było, prawda, może nawet i bezpieczna bo pewna, byłaby rzeczywiście czymś nudnym, może nawet ograniczonym.

Są jednak pytania, i do tych należy także to z dzisiejszej ewangelii, których choć nie można stawiać wiecznie, to trzeba je zadawać ciągle od nowa. Oczywiście wiara to jest też pytanie o to, kto wie lepiej. Może więc warto zapytać, skąd ta nasza pewność, że mamy rację? I czy oby na pewno dajemy szansę dojrzeć naszym wątpliwościom?

Bo nie ma głupich pytań. Są tylko… niecierpliwi pytający.

ks. Przemek Bukowski scj

2 komentarze

 1. Ostatnio uslyszalam, ze za bardzo analizuje, szukam wyjasnien na dreczace mnie watpliwosci kiedy trzeba tylko otworzyc sie i uwierzyc. Ja to nawet bym chciala, zeby ta wiara tak latwo przyszla, tylko, ze ona wcale nie chce przyjsc tak na zawolanie. Tak wiec zadaje glupie pytania, i dziwie sie, ze wszyscy sa tacy pewni i maja odpowiedzi na wszystkie pytania. A ja, to sie zblizam, to oddalam.

  • Ważne by szukać
   by wciąż szukać drogi do Boga
   „Szukaj Boga a znajdziesz Go
   Szukaj Boga we wszystkim
   A znajdziesz Go wszędzie
   Szukaj Go w każdym czasie
   A znajdziesz Go zawsze”
   św. Wincenty Pallotti

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *