wzór na szczęście

Dodano dnia 21/06/2012 | 3 komentarze

wzór na szczęście

Piątek, XI tydzień zwykły
Mt 6,19-23

Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje. Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!

Słowa Jezusa są zawsze piękne i wzniosłe. Ale czy to dzisiejsze to aby nie przesada? Jak wyglądałoby moje życie, gdybym radykalnie potraktował wezwanie do nie zbierania, nie gromadzenia i w ogóle braku troski o to, co ważne do przeżycia? Przecież to z daleka trąci naiwnością. W. Allen dobrze wyczuł klimat domowych skarbon: „Posiadanie pieniędzy jest lepsze niż nędza. Z powodów czysto finansowych.”

A jednak… W znanej piosence Sylwia Grzeszczak śpiewa o radości z małych rzeczy. Najdobitniej uderzają w niej słowa: „Budujemy nasz dom na piasku, cena nie gra roli dziś. Kupiliśmy prawie wszystko, ale wciąż nie mamy nic”.

Chyba właśnie o to idzie w dzisiejszej perykopie. Nie chodzi o to, by nie mieć nic, ale i też nie o to, by mieć wszystko. Właśnie  z powodów czysto finansowych jest to nieosiągalne, przynajmniej dla sporej większości z nas. Wystarczy mieć to co konieczne, czyli potrzebne.

Nastawiamy zatem nasz peryskop na cel: oglądanie Boga. Tak, tak. Niby łatwo powiedzieć. Ale nie chodzi o tego krążącego po orbitach około planetarnych czy przechadzającego się ścieżkami naszej pięknej przyrody. To już coś, ale jeszcze nie to. „Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.” Trzeba poszukać bliżej. Tutaj i teraz. Boga obecnego w naszym oku i świetle każdego poranka i w człowieku po sąsiedzku.

Gromadźcie sobie skarby na ziemi, byle by bankier był nie z tej ziemi.

ks. Przemek Bukowski scj

3 komentarze

  1. http://www.youtube.com/watch?v=Bj-ywWOLqe0
    Panie, niech Twoja światłość ogarnie nas, przeniknie nas. Duchu Święty działaj w nas. Amen.

  2. Chcieć coś mieć to jest szaleństwo.
    Nie można mieć czegoś, bo tylko Bóg Jest naprawdę, a on nie jest czymś tylko Wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *