wielki czwartek

Dodano dnia 05/04/2012 | 7 komentarzy

wielki czwartek

Wielki czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej
J 13,1-15

Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty syna Szymona, aby Go wydać, wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: Panie, Ty chcesz mi umyć nogi? Jezus mu odpowiedział: Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później będziesz to wiedział. Rzekł do Niego Piotr: Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał. Odpowiedział mu Jezus: Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną. Rzekł do Niego Szymon Piotr: Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę. Powiedział do niego Jezus: Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy. Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: Nie wszyscy jesteście czyści. A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem.

… umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował… Często spotykam się z zarzutem, że nasze mówienie o miłości Boga jest sloganem i księżowską paplaniną! Czy jednak rzeczywiście Boża miłość to slogan i paplanina? Jak w kontekście informacji o tym, że Bóg kocha człowieka, popatrzeć na Eucharystię? Jak zrozumieć Jego pójście na krzyż, by oddać życie za człowieka? Jak w końcu spoglądać na to wszystko, co wydarzyło się właśnie dzisiaj – w wieczerniku? Bóg kocha w konkrecie! Od nas jednak zależy, czy jesteśmy na tyle odważni, by temu konkretowi sprostać!

Z błogosławieństwem +
ks. Michał Olszewski SCJ
www.slowoapana.com

7 komentarzy

 1. Wyrażam swą wdzięczność, ks. Radku i ks. Michale a poprzez Was , wszystkim Kapłanom, swoją dzisiejszą modlitwą i pełnym uczestnictwem w Mszy Świętej; niech słowa tej modlitwy wypełnią się w Waszym życiu, Czcigodni Kapłani.

  Modlitwa do Ducha Świętego za kapłanów

  Duchu Święty, Duchu Mądrości, prowadź kapłanów;
  Duchu Święty, Duchu Światłości, oświecaj kapłanów
  Duchu Święty, Duchu Czystości, uświęcaj kapłanów,
  Duchu Święty, Duchu Mocy, wspieraj kapłanów.
  Przemień ich niepokój w kojącą ciszę.
  Przemień ich zatroskanie w spokojną ufność.
  Przemień ich lek w nieugiętą wiarę.
  Przemień ich gorycz w słodycz Twej łaski.
  Przemień mrok ich serc w delikatne światło.
  Przemień ich obojętność w serdeczną życzliwość.
  Przemień ich noc w Twoje światło.
  Przemień zimę ich dusz w Twoją wiosnę.
  Wyprostuj ich krzywe drogi, wypełnij ich pustkę.
  Oczyść z pychy, pogłębiaj ich pokorę.
  Rozpal w nich miłość, zgaś zmysłowość.
  Spraw, aby widzieli siebie tak, jak Ty ich widzisz.
  Aby mogli poznać Ciebie, jak to obiecałeś i byli szczęśliwi według Twego słowa: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
  Duchu Święty, Duchu Boży spraw,
  by kapłani ożywieni i umocnieni Twoją łaską, nieśli słowo prawdy i błogosławieństwo pokoju na cały świat.
  Niech ogień Twojej świętej miłości rozpala ich serca
  aby w płomieniach tej miłości oczyszczali i uświęcali dusze.
  Duchu Święty powierzamy Ci serca kapłanów ukształtuj je na wzór Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Amen.

 2. Dziękuję Jezusowi za Kapłanów,zawierzam wszystkich spotkanych Kapłanów Sercu Jezusa. Szczególnie dziękuję za ks. Michała, za Jego kapłańskie,kochające serce.Dziękuję!

 3. Kochani Kapłani:)))Niech Maryja okrywa Was Swoim Płaszczem, Swoją Niepokalanością, a Jezus Miłosierny niech okryje i osłoni Wasze kapłaństwo i Wasze życie Swoją Przenajświętszą Krwią:))))))Bogu niech będą dzięki za to, że powołał Was do tej posługi:))))Szczęść Boże:))))

 4. chciałbym i ja w tak wielkim dla nas dniu ZŁOŻYĆ WSZYSTKIM KAPŁANOM A zwłaszcza księdzu Michałowi,,, abyście byli zawsze WZOREM TEGO JEDYNEGO PRAWDZIWEGO WIECZNEGO KAPŁANA JEZUSA CHRYSTUSA,Abyście zawsze Pamiętali że codziennie dajecie ludziom WIELKI SKARB BOGA WCIELONEGO W W BOSKIEJ HOSTII SZCZĘŚĆ WAM NOŻE

 5. Wielbimy Cię Panie, za dar świętego kapłaństwa jakiego udzieliłeś apostołom i który ciągle odnawiasz w Kościele, wybierając i powołując. To dzięki niemu, poprzez sakramenty rodzisz nas nieustannie do prawdziwego Życia z Tobą i w Tobie.
  Panie Jezu,
  wybrałeś Twoich kapłanów spośród nas i wysłałeś ich, aby głosili Twoje Słowo i działali w Twoje Imię.
  Za tak wielki dar dla Twego Kościoła przyjmij nasze uwielbienie i dziękczynienie.
  Prosimy Cię, abyś napełnił ich ogniem Twojej miłości, aby ich kapłaństwo ujawniało Twoją obecność w Kościele.
  Ponieważ są naczyniami z gliny, modlimy się, aby Twoja moc przenikała ich słabości.
  Nie pozwól, by w swych utrapieniach zostali zmiażdżeni.
  Spraw, by w wątpliwościach nigdy nie poddawali się rozpaczy,
  nie ulegali pokusom, by w prześladowaniach nie czuli się opuszczeni.
  Natchnij ich w modlitwie, aby codziennie żyli tajemnicą Twojej śmierci i zmartwychwstania.
  W chwilach słabości poślij im Twojego Ducha.
  Pomóż im wychwalać Twojego Ojca Niebieskiego i modlić się za biednych grzeszników.
  Mocą Ducha Świętego włóż Twoje słowo na ich usta i wlej swoją miłość w ich serca, aby nieśli Dobrą Nowinę ubogim, a przygnębionym i zrozpaczonym – uzdrowienie.
  Niech dar Maryi, Twojej Matki, dla Twojego ucznia, którego umiłowałeś, będzie darem dla każdego kapłana.
  Spraw, aby Ta, która uformowała Ciebie na swój ludzki wizerunek, uformowała ich na Twoje Boskie podobieństwo, mocą Twojego Ducha, na chwałę Boga Ojca. Amen

 6. ks. Michale, ks. Radku – dobrze, ze jestescie:)

 7. Bogu niech będą dzięki za ks. Michała i wszystkich kapłanów, których słowo zmienia ludzkie serce i prowadzi do celu jakim jest szczęście wieczne. Pamiętam w codziennej modlitwie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *