pojednaj się

Dodano dnia 14/06/2012 | 1 comment

pojednaj się

Czwartek, bł. Michała Kozala
Mt 5,20-26

Jezus powiedział do swoich uczniów: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: Bezbożniku, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.

Często narzekamy na naszych braci i siostry, że mogliby być lepszymi, świętszymi i w ogóle… A tym czasem Jezus bardzo jasno odnosi się do owych naszych codziennych narzekań: „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa…” No właśnie! Za nim kolejny raz ocenimy innych, trzeba byśmy popatrzyli na siebie samych i zapytali się o naszą sprawiedliwość. Przekonany jestem, że każdy z nas ma wiele miejsc w sobie, które mogą posłużyć za niezły materiał do narzekań i niekoniecznie trzeba go szukać w drugim człowieku. By wejść bowiem do Królestwa, musimy zadbać przede wszystkim o naszą sprawiedliwość względem innych, a nie na odwrót!

Z błogosławieństwem +
ks. Michał Olszewski SCJ
www.slowopana.com

Jeden komentarz

  1. to smutne, jak często ciężko wyciągnąć rękę do zgody ku drugiemu człowiekowi:( łatwiej nam przychodzą oceny innych ludzi, często fałszywe, bezpodstawne słowa, które krzywdzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *