o gdybyś i ty…

Dodano dnia 17/11/2011 | 15 komentarzy

o gdybyś i ty…

Czwartek XXXIII tygodnia zwykłego,
św. Elżbiety Węgierskiej
Łk 19,41-44

 Gdy Jezus był już blisko Jerozolimy, na widok miasta zapłakał nad nim i rzekł: O gdybyś i ty poznało w ten dzień to, co służy pokojowi. Ale teraz zostało to zakryte przed twoimi oczami. Bo przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ścisną zewsząd. Powalą na ziemię ciebie i twoje dzieci z tobą i nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu za to, żeś nie rozpoznało czasu twojego nawiedzenia.

 

O gdybyś i ty… Przemierzając karty Ewangelii, wiele razy spotykamy Jezusa, który jest po prostu Człowiekiem. Ma swoje emocje, przeżywa różne stany ducha. Niesamowitym jest to, jak bardzo kochał Jerozolimę. Płakał nad nią, gdyż mordowała proroków i nie rozpoznawała czasu nawiedzenia. Nie mógł temu Jeruzalem nic narzucić, ale chciał Świętemu Miastu przynieść pokój.

Myślę, że dzisiejszym Jeruzalem dla Jezusa jest ludzkie serce. To nad nim często Chrystus płacze i właśnie temu sercu człowieka nowoczesnego, przynosi pokój. Gdy jednak ów dar musi rozbić się o XXI wieczną zaporę egoizmu, Chrystus powtarza słowa sprzed 2000 lat: O gdybyś i ty… No właśnie… Jaką jesteś Jerozolimą?

Ks. Michał Olszewski scj
www.slowopana.com

15 komentarzy

 1. Na szczęście Chrystus odbudował na nowo Jerozolimę mego serca….Zbuduj Ojcze nasz nowe Jeruzalem….pozdrawiam serdecznie

 2. A dziś rano wpadła mi do głowy ta piosenka:
  http://www.youtube.com/watch?v=3cHPtePRLB0
  znacie?

 3. Radzio, dobrze nam tu będzie w te czwartki :). Czekamy na rewizytę w niedzielę +

  • „Jak to dobrze i miło gdy bracia mieszkają razem, bo tam udziela Pan swego błogosławieństwa”.
   Więc dobrze i działać wspólnie i mieszkać razem… na blogach też 🙂

 4. miło gościć na blogu ks.Radka Pozdrawiam
  jakie przerażające i bolesne jest to, że dar Jezusa musi rozbić się o XXI wieczną ścianę egoizmu! tyle lat a natura ludzka nic a nic się nie zmieniła – i znów Bóg płacze nad człowiekiem
  Jezu, przez Twe łzy miłosierdzia stwórz we mnie serce czyste – nowe Jeruzalem

  • przyjemność goszczenia odwzajemniam 🙂

 5. No właśnie… Jaką jesteś Jerozolimą?…serce me.
  ……………………………
  CZY NAD POLSKĄ trzeba płakać?
  CZY JEZUS nad polską płacze?

 6. A jeśli nie czuję się Jerozolimą….co wtedy?

  • Tzn? Bo zależy co dla Ciebie znaczy „czuć się Jerozolimą”. Jerozolima, czyli miasto mające świątynię, w której mieszka Bóg, jest miastem Boga. Bo On je sobie wybrał. Tak, jak wybiera każdego do życia w sobą. Boże wybieranie to nie casting, nie trzeba błyszczeć i ładnie się prezentować. Bóg Cię wybrał, mnie też. Pytanie sprowadza się do kwestii czy już o tym wiem. Czy już to ZOBACZYŁEM.
   W niedzielę (a dokładnie w sobotę o 20:20) napiszę o wielkich oczach Boga.

   • O jak ładnie ksiądz to ujął bo my dziś słyszymy co innego: „Gdy Jezus był już blisko Jerozolimy, na widok miasta zapłakał nad nim…”
    Prawdą natomiast bezsprzeczną jest, że: „Przyjmujemy za punkt wyjścia MiŁOSC Boga. Ta miłość, która uczyniła [mnie]tym, kim jestem, tak bardzo ukochanym […].Miłość, która przychodzi od Boga, ta miłość odwieczna, ogromna, która powołała mnie do istnienia wyraża prawdę o mnie, teraz prosi mnie o właściwą odpowiedź, wymaga, żebym żył(a)zgodnie z tą miłością./A. Cencini FdCC/
    Zatem „każde” Jeruzalem, czyli (jak napisał ks. Michał) – każde serce niech żyje dla Boga, który wszystkich nas powołał, umiłował, wolał od nieistnienia.

 7. Jeruzalem…..
  a ja podsylam do posluchania to..
  http://www.youtube.com/watch?v=bLwj61nYL4g
  jak jestes Jerozolima?…..trudne a prawda szokuje

  • nareszcie coś słychać i można oglądnąć.
   DZIĘKUJE.

 8. Trwa transmisja na żywo z Katedry w Wiedniu, Matka Boża przyjdzie. Będzie modlitwa o pokój.
  http://marytv.tv/
  Dołączmy się wszyscy 🙂

 9. Dziękuję:)
  Ruiny też bywają święte?Oby Jezus się wzruszył serdecznie, pozdrawiam :))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *