nowy numer

Dodano dnia 14/12/2012 | 3 komentarze

nowy numer

To nie prawda, że przykre słowa jesteśmy w stanie puścić w niepamięć. Nie mają też racji ci, którzy potokiem komplementów chcą zatrzeć smutne wrażenie słów puszczanych na wiatr. Bo małżeńskie tragedie złamanych przysiąg nie zaczynają się od wizyty u adwokata, ale od słów. Słów, które zamiast budować wzajemną relację, wyrażają jedynie samego ich autora i jego niechęć. Czy w modlitwie jest inaczej? Czy zawsze tworzy relację, a może jest monologiem próśb i życzeń do spełnienia na wczoraj?

Boże Narodzenie ma prócz szopkowych skojarzeń i tych bardziej komercyjnych, także twarz Janowej Ewangelii. Ma twarz Słowa, które staje się ciałem. Bo tylko to słowo jest skuteczne, które się urzeczywistnia. Najnowszy numer „Czasu Serca” poświęciliśmy słowom i Słowu. Także po to, by uczyć się zwracać na nie uwagę. By słowo wyłowione z bełkotu i potoku słów odzyskało swoje znaczenie. Pisze o tym m.in. Maria Zielińska w artykule To tylko słowa?. Rodzinę buduje się bowiem nie tyle z marzeń, własnych wyobrażeń i pomysłów, ale z codziennie wypowiadanych słów.

Zdarza się, że uszy więdną rodzicom, gdy słyszą, jakich słów używają ich własne dzieci. Chwytają się za głowę, rozmyślając nad tym, skąd przyniosły one do domu takie wulgaryzmy. O tym, dlaczego dzieci klną i co chcą przez to osiągnąć, a także jak skutecznie reagować na przekleństwa, pisze Beata Helizanowicz w stałym dziale Pomoc w trudnych sprawach.

Sercańskie media wzbogaciły się ostatnio o nowy sercański portal ewangelizacyjny www.profeto.pl. Ta internetowa strona ma nie tylko zbierać wszelkie sercańskie inicjatywy, ale przede wszystkim ma być internetową amboną dla Słowa. Zapewniamy, że nie zabraknie ewangelicznych komentarzy, homilii, a także nowych form, jak choćby zakończone przed chwilą internetowe rekolekcje 360 sekund przy studni. Na portalu będzie miejsce na spotkanie ze Słowem, zapewniamy codzienne transmisje Mszy św. z lubelskiej parafii Dobrego Pasterza, a także na blogowe słowa ludzi Kościoła, świata muzyki i działalności pożytku publicznego. Profeto.pl ma być w zamyśle jego twórców jaśniejszą stroną Internetu. Zapraszam zatem na portal, który stawia na Słowo!

By zrozumieć Słowo, potrzeba ciszy. Czasem tej klasztornej. Czy ona przeraża? Czy mniszki klauzurowe słuchają radia? Jak często rozmawiają ze sobą? No i po co ta krata w pokoju gościnnym? O siostrze Gosi i jej ćwierćwieczu w klasztorze pisze Karolina Krawczyk. Odwiedziła ona również krakowską pracownię pisania ikon prowadzoną przez parafię prawosławną. O „oknie ku wieczności” albo „kolorowej kontemplacji”, czyli ikonie, która pomaga ludziom w skupieniu się na modlitwie, opowiada Anna Gełdon.

Zapraszam do bożonarodzeniowej lektury, licząc, że ten numer zostanie równie ciepło przyjęty, jak poprzedni.

Najnowszy numer „Czasu Serca” zamówisz w księgarni DEHON
lub kupisz we wszystkich księgarniach sieci EMPIK po nowym roku.
E-wydanie już przez Bożym Narodzeniem kupisz na eGazety.pl

3 komentarze

 1. O tak SŁOWO – to nasze ludzkie:
  „Prawy się brzydzi słowem przewrotnym, bezbożny postępuje niecnie i haniebnie”,
  „Odpowiedź ŁAGODNA uśmierza złość, słowo RANIĄCE rozbudza gniew”,
  „Obrzydłe Panu złe zamiary, lecz CZYSTE SŁOWA są miłe”,
  „Prawe serce rozważa odpowiedź, usta bezbożnych zioną złością”,
  „Dobro znajdzie, kto zważa na słowo, kto Panu zaufał jest szczęśliwy”,
  „Serce mądre czyni usta rozważnymi”,
  „Usta nierozumnego są jego zgubą, a wargi – pułapką na jego życie”,

  Niestety nie znam osobiście NIKOGO w środowiskach, w których się obracam, a są w większości „kościelne”, kto nie miałby problemu z „językiem”, który często „lata jak łopata”, a u niektórych nigdy się nie zatrzymuje, nawet dla oddechu. Są i tacy, którzy odzywają się mało ale to nie rozwiązuje problemu. Myśli bowiem buzują lub są całkiem niepoprawne, bo serce wyniosłe – „Obrzydły Panu każdy wyniosłego serca, z pewnością nie ujdzie on kary. Miłość i wierność gładzą grzechy, a bojaźń Pańska od zła odwraca.” Sednem jest mówić wtedy kiedy trzeba i to co trzeba w odpowiednim czasie, a tę sztukę posiedli w stopniu doskonałym jedynie święci. Zatem trzeba nam uczyć się od nich. 🙂 Kiedy ostatnio podzieliłam się swoim problemem na rozwiązanie, którego widziałam jeden już tylko sposób tj – jak pustelnicy – trzymać kamyk w ustach, dostałam w prezencie miętowe landrynki, które …. niestety „czarodziejskie” się być nie okazały!
  hm, ROZUM i WOLA… przymnóż swej łaski mój Panie!
  „JEZU,
  ześlij Ducha Pobożności i Bojaźni Bożej do mojego serca i do serc wszystkich ludzi. Nasze serca stały się zatwardziałe, głuche na Twoje Słowo, bez prawdziwej pobożności i oddania się Tobie. Wielu ludzi opanował duch bezbożności i materializmu, i ci uzależnili się od świata, nie mając czasu na modlitwę. Dlatego wśród wielu włada duch przekleństwa i obmowy; duch kłamstwa i oszustwa; duch zawiści i zazdrości; duch nieładu i niepokoju; duch nienawiści i zniszczenia; duch braku pokory i duch pychy; duch nienawiści i braku pojednania; duch lenistwa i nieumiarkowania w jedzeniu i piciu; duch niewierności i moralnej rozwiązłości.
  JEZU OBDARZ NAS DUCHEM POBOŻNOŚCI I BOJAŹNI BOŻEJ!”: za „Adorujcie sercem mojego Syna”

 2. Tak do przemyślenia; – co mówimy, kiedy mówimy i jak mówimy;
  „Gorzkie, pełne gniewu słowa wypowiedziane (…), są zwykle rezultatem narastającego napięcia. Podobne są do czajnika z gwizdkiem postawionego na ogniu. Na początku ciśnienie wzrasta w środku, bez żadnych zewnętrznych objawów, ale kiedy woda wewnątrz osiąga stan wrzenia, para zostaje wyrzucona i gwizdek gwiżdże. Gwizdka nie można już odwołać. Jedynym wyjściem jest zdjęcie czajnika z ognia i ochłodzenie wody.
  Dla chrześcijanina oznacza to zwrócenie się do Boga w krótkiej modlitwie: PANIE, ZACZYNAM TRACIĆ PANOWANIE NAD SOBĄ, ALE PODDAJĘ MOJEGO DUCHA TOBIE. TY PRZEJMIJ KONTROLĘ.
  Inaczej – gdy rozdrażnienie i gniew ciągle narasta, w końcu wybuchnie jak para, w raniących, bolesnych słowach. Towarzyszące im przekleństwo jest jak gwizdek. Gdy się odezwał, nie można go odwołać. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest uznanie, że przekleństwo zostało wypowiedziane i prosić Boga o pomoc w odwołaniu go.”
  Derek Prince: „Błogosławieństwo czy przekleństwo. Wybór należy do ciebie!”

 3. Panie, postaw straż ustom moim…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *