nieuchwytny 2

Dodano dnia 23/10/2011 | 3 komentarze

nieuchwytny 2

XXX Niedziela zwykła

Mt 22,34-40

Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: „Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?” On mu odpowiedział: „Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy”.

 

Tydzień temu nie udało się faryzeuszom „pochwycić Jezusa na słowie”. Dziś próbują tego samego, tym razem dotykając spraw fundamentalnych. Bo jak inaczej nazwać przykazania, które są miernikiem wierności Bogu. A tych prawo żydowskie liczyło 613…

Ten fragment Słowa, to nie tylko stawia osobę Boga na pierwszej pozycji, ale łączy z Nim i człowieka. Bo Bóg nie chciał świata bez człowieka, a ten nie odnajdzie siebie samego, głębszego sensu i przyszłego szczęście po za Nim. Jesteśmy systemem naczyń połączonych nie jedynie między sobą, ale również z Ojcem. Bo „będziesz miłował Pana Boga” nie dlatego, że On tego potrzebuje, że twoja miłość coś Mu dodaje, ale po to że ty bez miłowania przestaniesz być i żyć według jego receptury… Człowiek bez kochania Boga odbóstwia się, a z czasem odczłowiecza. „Będziesz miłował (…) całym swoim sercem” i duszą, i umysłem. Nawet wtedy, gdy ten będzie wątpił, dreptał w miejscu, zadawał setki pytań. Bo miłość jest mniej z kategorii rzeczy zdobytych raz na zawsze, a bardziej w działu inwestycji, prognoz.

Boga kocham by pokochać człowieka. Boga kocha się z nutką niepewności. Zawsze pomimo. I, daj Boże, żeby coraz mniej za coś.

3 komentarze

 1. Szukają, szukaja tej dziury w całym i znaleźć nie mogą. Biedni faryzeusze. Ile bym dał, żeby na ich miejscu móc Go widzieć i słuchać.

  Piękny obraz, Twojego autorstwa?

  Pozdrawiam

  • Obraz jest oficjalnym wizerunkiem Serca Jezusowego mojego Zgromadzenia, więc jedynie zdjęcie jest mojego autorstwa.
   pozdrawiam 🙂

 2. Ojcze! Pobłogosław wszystkich faryzeuszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *