kto pyta nie błądzi

Dodano dnia 28/09/2012 | 1 comment

kto pyta nie błądzi

Piątek, XXV tydzień zwykły
Łk 9,18-22

Gdy raz Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: Za kogo uważają Mnie tłumy? Oni odpowiedzieli: Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał. Zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Piotr odpowiedział: Za Mesjasza Bożego. Wtedy surowo im przykazał i napomniał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie.

Rety, jaki Ty jesteś, natrętny, Panie Jezu. Znowu łamigłówki. Do tego, zamiast zapytać, jak nam się żyje, czy wystarcza do pierwszego, czy po studiach można liczyć na jakiś fajny fach czy tylko wieloletnie udawanie pracownika na tzw. umowach śmieciowych? Zamiast zapytać, czy może wam coś w życiu ułatwić, może chociaż delikatnie zrekonstruować, by naprawdę żyło się przynajmniej odrobinę lżej… Ty pytasz, „za kogo Mnie uważają”? Sorry, ale trąci narcyzmem, i to w dodatku nawet niezbyt elegancko wyszukanym.

Tak i podobnie można by sobie reżyserować nasze spekulatywne utarczki. Gdyby nie mały fakt, że od odpowiedzi na to właśnie pytanie zależy, kim właściwie jestem dla siebie, innych i co w konkrecie mogę z tą wiedzą zrobić? Ot i cała zagadka.

ks. Przemek Bukowski scj

Jeden komentarz

  1. Najważniejsze pytanie – kim dla mnie jest Jezus?
    A ja często Go pytam, kim ja jestem dla Niego? Zwłaszcza kiedy inni patrzą wilkiem albo niemal jak na śmiecia, kiedy dobrego słowa nie ma – tak po prostu gratis bez żadnej zasługi, kiedy niejeden ocenił, oczernił i palcem pokazał, tak…. robię podobnie – dlatego Go pytam, kim jest dla Niego ten grzesznik, za którego życie oddał w tak haniebny sposób? A ponieważ ostatnio usłyszałam w końcu odpowiedź, usłyszałam! 😀 ….to wiem, że pytanie moje ani pychą, ani narcyzmem nie trąciło. Miłość zawsze odpowiada, dlatego wszystkim życzę aby usłyszeli jak ta Miłość kocha, bo kocha wszystkich bez wyjątku, zwłaszcza tych co czasem/często jak Piotr gubią się i schodzą z drogi. 🙂
    Tylko teraz pytanie jest inne, co zrobić z tą odpowiedzią, żeby nie tylko w uszach została….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *