jeszcze raz

Dodano dnia 18/08/2012 | 1 comment

jeszcze raz

XX Niedziela zwykła,
J 6,51-58

Jezus powiedział do tłumów: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: Jak On może nam dać /swoje/ ciało do spożycia? Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

Nie macie może wrażenia czytając tą niedzielną Ewangelię, że gdzieś niedawno już to słyszeliście? Brawo. Ewangelia ubiegłotygodniowa to 10 wcześniejszych wersów. Dlaczego wracamy do tematu? Bo Eucharystia nie jest z rzeczywistości „szkiełka i oka”. Nie jest raz do pojęcia. Ani raz na zawsze do spełnienia. Eucharystia to nie jest coś, ani nawet jedynie Ktoś, ale to relacja, która tworzy się pomiędzy mną a Nim(i), pomiędzy tu a tam.

Co ciekawe: Jezus nie wyjaśnia w jaki sposób jest obecny w konsekrowanych hostii i winie. Nie to jest istotne. Ważnym jest jedynie to, że Eucharystia jest z kategorii wody i powietrza dla człowieka.

Jeśli coś nie działa, to kliknij tutaj.

Jeden komentarz

  1. Apropos rzeczywistości “szkiełka i oka” tak mi se tylko skojarzylo;
    na drodze formacji, ktorej jestem uczestnikiem obowiazkową lekturą jest kolejny zeszyt „Szkoly modlitwy Jana Pawla II”, gdzie czytamy m.in. „Czlowiek stworzyl lornetke, lunete i teleskop, dzięki ktorym moze widziec to, co jest bardzo daleko […], kiedy zas chodzi o nieskonczenie wielkiego i niewidzialnego Boga, nie wystarczą narzędzia stworzone przez czlowieka. […] Potrzebujemy specjalnej pomocy DUCHA SWIETEGO […].”
    Tak jak w Eucharystii mozliwe sa „wszystkie” cuda, bo tylko Bog jest ich autorem, tak poprzez obecnosc Ducha Milosci laczacego Boga Ojca z Synem, mozliwe jest nasze pelne w nich uczestnictwo… tak sobie mysle… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *