Duch

Dodano dnia 26/05/2012 | 3 komentarze

Duch

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
J 20,19-23

Wieczorem w dniu Zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.

Ile razy w tym fragmencie Ewangelii występuje Duch Święty? Policz proszę…

Myślisz, że tylko jeden raz? Literalnie rzecz biorąc to masz rację. Ja stawiam na 82. Dlaczego?

Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie Jezusa, każdy z nas potrafi wyobraźnią wyrysować jego twarz, spojrzenie, nierówną brodę. Nie bardzo martwimy się o to, czy jest to obraz Jezusa historycznego, czy bardziej ckliwe oblicze w obrazka. Z Ojcem też możemy sobie jakoś poradzić, dla wielu ma twarz spod Rembrantowskiego pędzla… A Duch?? Czy trzeba zasięgać opinii ornitologa? Absurd.

Kim jest?
Duch Święty jest Tym pomiędzy, uosobioną Miłością jaka panuje pomiędzy Ojcem a Synem. Zespalator. Nie jakby byli rozłączeni i potrzebowali Kogoś, kto Ich połączy, ale jest „naturalną” – istotową Więzią.

Kiedy jest?
Od momentu chrztu, pełniej – bierzmowania. A zawsze aktywniej wtedy, kiedy próbujesz skomunikować się z Bogiem, kiedy wkraczasz w Jego sferę… Delikatnym, czasem wyczuwalnym natchnieniem, „źródłem chcenia i niechcenia”…

Dlaczego 82 razy? Bo słów w tym fragmencie natchnionego Słowa jest 81, a On jest pomiędzy, by nie były jedynie literą i czysto historycznym przekazem wydarzeń z życia Chrystusa, ale słowami pozwalającymi żyć na 100% i tu i tam.

Przyjdź Duchu Święty!

3 komentarze

  1. Hmm…Z moich obliczen wyszlo, ze Duch swiety wystepuje tu proporcjonalna ilosc razy do czytanego przez nas tekstu. To znaczy 82 pomnozyc przez ilosc osob, ktore czytaja to Slowo, i dodatkowo, pomnozyc przez ilosc czytan kazdej osoby. A wiec ta liczba sie zmienia za kazdym razem kiedy ponownie czytam ten fragment Ewangelii, poniewaz za kazdym czytaniem rozumiem go lepiej lub inaczej, nie wspominajac juz o tym, ze kazda osoba pod natchnieniem Ducha Sw. odczyta ten fragment moze podobnie, ale przeciez nie identycznie. I oto Duch Swiety jawi sie nam jako nieobliczalny…A jednak prowadzacy do jednosci. Przyjdz Duchu Swiety!

  2. Podzielę się zasłyszanym opowiadaniem księdza, podczas nocnego czuwania,od księdza gospodarza. Ksiądz, katecheta na religii kazał narysować dzieciom Ducha Świętego. Większość dzieci narysowała gołąbka, różnych kształtów i w różnych okolicznościach. Były też narysowane „języki ognia”. Tylko jeden rysunek był inny. Znajdował się na nim narysowany kawałek płótna, fruwający na wietrze. Zaskoczony ksiądz poprosił dziecko o wyjaśnienie, dlaczego tak przedstawiła postać Ducha Świętego. Dziewczynka wyjaśniła, że duch jest niewidzialny więc nie można Go widzieć ale można dostrzec Jego działanie na przykład jako powiew wiatru.
    Podobnie jest z nami, nie widzimy darów Ducha Świętego ale możemy dostrzec owoce Jego działania takie jak; miłość, wesele, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *