daruj

Dodano dnia 16/08/2012 | 9 komentarzy

daruj

Czwartek, XIX tydzień zwykły
Mt 18,21-19,1

Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? Jezus mu odrzekł: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał rozliczyć się ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby tak dług odzyskać. Wtedy sługa upadł przed nim i prosił go: Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam. Pan ulitował się nad tym sługą, uwolnił go i dług mu darował. Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: Oddaj, coś winien! Jego współsługa upadł przed nim i prosił go: Miej cierpliwość nade mną, a oddam tobie. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu. Współsłudzy jego widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego wezwał go przed siebie i rzekł mu: Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą? I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu. Gdy Jezus dokończył tych mów, opuścił Galileję i przeniósł się w granice Judei za Jordan.

Wiele razy przekonuję się, że wybaczenie jest „kluczem” do pokonania diabła. Niejednokrotnie u osób zniewolonych, którym towarzyszę jako egzorcysta, zły bazuje właśnie na braku przebaczenia. W momencie, gdy dana osoba przebacza z serca, przestrzeń wolności jawi się jako dar, ale i trudne zadanie, któremu trzeba podołać. Nie ma bowiem osoby, dla której wolność w duchu Ewangelii nie byłaby trudnością, a z drugiej strony wielkim darem na drodze do nieba.

Z błogosławieństwem +
ks. Michał Olszewski scj

9 komentarzy

 1. Przebaczyć…im bardziej jestem skrzywdzona,tym trudniej przebaczyć…Ale jedno jest pewne nic bez Niego 🙂

  • Jakie to prawdziwe….. 🙂
   Bo przeciez ile razy mozna…… Bez konca, az sie czlowiek zmeczy….tak baaardzo, ze moze machnie reka – „bo nie wiedzą, co czynią”.
   Tak czesto bowiem sama lapie na tym, ze i ja nie wiem, co czynie….
   „Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?
   Jezus mu odrzekł:
   «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy…”

   „Jeśli brat twój zawini, upomnij go;
   i jeśli żałuje, przebacz mu!
   I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu!!!!!!” 🙂

 2. a co, jeśli brat zawini a nie żałuje..? nawet upominany wielokrotnie, co wtedy
  jak przebaczyć? (ciągle przebaczać..?)
  ile tak można wytrzymać i jak znosić ?

  • 🙂 Tyle i tak – jak podaje Slowo – zywe!!!, 🙂
   Znosic… dzieki modlitwie, do bolu…. i łasce, ktorej Bog napewno nie poskapi, bo jest Miloscia, ktora winna byc pomnazana w nas i przez nas!
   {A jak czesto my zawodzimy w tym samych siebie, a co dopiero Boga i drugiego czlowieka? Osobiscie widze, ze stale mam z tym problem, niestety…] 🙁

   Tak jak Bog przebacza nam nieustannie kazdego dnia po miliard razy, tak i my mamy „uczyc se od Niego” przebaczac! O tym jest powyzsza Ewangelia, warto sie nad nia pochylic.
   Bog nie idzie na latwizne i nam na to, tez nie pozwala. Duzo juz bylo na blogu wczesniej na temat przebaczania i najtrudniejszej modlitwy – modlitwy za wrogow albo za tych, z ktorymi mamy „stale problem”, sa oni bowiem dla nas darem i to moze najwiekszym, bo tez jak w lustrze widzimy wtedy siebie i uczymy sie kochac i poprawiac, rowniez swoje serce!
   Nie ma gotowej recepty poza zgietymi kolanami i pustymi wyciagnietymi rekami do Tego, ktory moze wszystko! 🙂

   • Zgięte kolana i puste ręce to jest nauka diabła!

    Jezus nie zginał ludziom kolan tylko je prostował.

    Nie zabierał też ludziom z rąk, tylko wkładał w nie chleb.

    • Patrząc na świętych, widzę na modlitwie – zgięte kolana i puste ręce, czyli -swiadomosć, że sam nic nie mogę i nic nie znaczę,
     ale jesli ktoś uważa inaczej to może dawno z diabłem się zbratał.

 3. ILe razy moze matka przebaczac synowi?Zawsze?
  Prosze o modlitwe za mojego syna i mnie.

 4. Jezus przebaczył nam wszystkim, dlatego my sobie również powinniśmy przebaczać. To trudne, ale piękne. Później człowiek czuje, że zrobił coś w imię Boże:)

 5. Czasami jest Nam trudno przebaczyć, ale wydaje mi się, że ja już się nauczyłam przebaczać. Jestem często raniona przez bardzo mi bliską osobę, ale nie ma ani ziarenka złości w moim sercu, i wszystko od razu jest przebaczane, tak po prostu. Kiedyś tak nie potrafiłam, byłam bardzo zawistną osobą, ale ciesze się, że się zmieniłam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *