budować

Dodano dnia 28/06/2012 | 2 komentarze

budować

Czwartek, św. Ireneusza
Mt 7,21-29

Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia? Wtedy oświadczę im: Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości! Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki . Gdy Jezus dokończył tych mów, tłumy zdumiewały się Jego nauką. Uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak ich uczeni w Piśmie.

Często zapominamy o tym, że najważniejszą sprawą w życiu człowieka ochrzczonego, jest właśnie pełnienie woli Bożej. Niczym są bowiem nawet czynione cuda, jeśli nie chodzimy drogami Pana… Nie sposób tu nie przypomnieć pamiętnego spotkania młodzieży z Benedyktem XVI na krakowskich błoniach, gdzie właśnie na bazie przypowieści o domu budowanym na skale, nasz Ojciec Święty chciał nam wytłumaczyć to, co z takim przejęciem wychodzi dzisiaj z ust Jezusa. To z Jego ust i Serca płynęły słowa Benedykta XVI: „Drodzy Przyjaciele, pozwólcie, że powtórzę jeszcze raz: Co to znaczy budować na skale? To znaczy budować mądrze. Jezus nie bez powodu przyrównuje tych, co słuchają Jego słów i stosują je w praktyce do człowieka mądrego, który zbudował dom na skale. Głupotą jest bowiem budować na piasku, kiedy można na skale, dzięki której dom będzie mógł się oprzeć każdej zawierusze. Głupotą jest budować dom na takim gruncie, który nie daje pewności przetrwania w najtrudniejszych chwilach. Kto wie, może i łatwiej postawić swoje życie na ruchomych piaskach własnej wizji świata, może łatwiej budować bez Jezusowego słowa, a czasem i wbrew temu słowu. Ale kto tak buduje nie jest roztropny, bo wmawia sobie i innym, że żadna burza nie rozpęta się w jego życiu i w jego dom nie uderzą żadne fale. Być mądrym, to wiedzieć, że trwałość domu, zależy od wyboru fundamentu. Nie lękajcie się być mądrzy, to znaczy nie lękajcie się budować na skale!”

Z błogosławieństwem +
ks. Michał Olszewski SCJ
www.slowopana.com

2 komentarze

  1. Nauka Jezusa i przestroga papieza Benedykta nie moga byc bardziej proste i zrozumiale. Nietrwalosci domkow z piasku doswiadczaja nawet male dzieci bawiace sie na plazy. Jednak dzieci wiedza, ze to tylko zabawa, a my dorosli? Z uporem maniaka przekonujemy siebie, ze te domy – bez solidnych fundamentow wiary – przetrwaja burze. Moj pierwszy dom zawalil sie, teraz wiem, ze warto budowac na Skale.

  2. Duchu Święty obdarz nasze domy, rodziny; mądrością , jednością i pokojem, abyśmy budowali na skale, siali w glebie urodzajnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *