bez podstępu

Dodano dnia 05/01/2012 | 6 komentarzy

bez podstępu

Czwartek, Okres Bożego Narodzenia
J 1,43-51

Jezus postanowił udać się do Galilei. I spotkał Filipa. Jezus powiedział do niego: Pójdź za Mną! Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy – Jezusa, syna Józefa z Nazaretu. Rzekł do niego Natanael: Czyż może być co dobrego z Nazaretu? Odpowiedział mu Filip: Chodź i zobacz. Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu. Powiedział do Niego Natanael: Skąd mnie znasz? Odrzekł mu Jezus: Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym. Odpowiedział Mu Natanael: Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela! Odparł mu Jezus: Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to. Potem powiedział do niego: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego.

Tak mocno przebija z dzisiejszej Ewangelii fakt, że Jezus bardzo kocha i bardzo Mu podobają się serca czyste, takie bez fałszu i podstępu. Gdy zobaczył bowiem Natanaela, spontanicznie zareagował opinią na jego temat i wypowiedział ją wobec innych uczniów: To prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu… Nie jest więc obojętne, czy nasze serce jest czyste czy brudne. Tylko bowiem to, w czym nie ma podstępu prawdziwie podoba się Panu. Wcale nie przeszkadza to nam być słabymi i grzesznymi! Chodzi o to, byśmy byli prawdziwymi przed Jezusem – po prostu tacy, jacy jesteśmy. Z resztą On już sobie poradzi.
Sprawdzianem zawsze jest ołtarz i Eucharystia. Jeśli bowiem ze wszystkim czym żyjemy i co jest obecne w naszej codzienności jesteśmy w stanie przyjść na Mszę św., nie zostawiając tego przed drzwiami świątyni, znaczy to że nie mamy tajemnic przed Jezusem. O takie serce, przejrzyste i proste dziś Jemu właśnie chodzi. Takie serce należy do Boga!

Z błogosławieństwem +
ks. Michał Olszewski SCJ
www.slowopana.com

6 komentarzy

 1. Dobrze Ksiądz napisał, bo chodzi o to żeby prosić Ojca o błogosławieństwo żeby przemieniał każdą naszą chwilę w Krew i Ciało Chrystusa, tak żeby nasze życie było Eucharystią.

 2. Wszystkie moje troski i kłopoty w ręce Twoje składam Panie mój….pozdrawiam serduszka 🙂

 3. swego czasu Klasyk śpiewał „jednego serca tak mało” – no właśnie – serca, które byłoby zawsze jedno, takie samo w każdej sytuacji, przejrzyste; i niewątpliwie bez przyglądania się swemu sercu w świetle Jezusa trudno o takowe, bo życie w świecie tak często sprzyja niejednoznaczności….

 4. Oddaję Ci Jezu radości,niepokoje,cierpienia moje i bliskich to wszystko co noszę w sercu bo Ty się zatroszczysz…

 5. „Sprawdzianem zawsze jest ołtarz i Eucharystia”
  …………………………..
  zawsze księdza komentarz,jedno zdanie trafia prosto w serce.jest to bolesne,ale nie zabija.dziękuje bo prawda wyzwala i otwiera na Boga.

 6. serca czyste i bez podstępu, takie jak u dziecka – szczere i piękne dla współczesnego świata naiwne i śmieszne
  lecz Bogu takie są najmilsze …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *